ناگهان پریود

ناگهان پریود

866  تعداد بازدید  |  شنبه 23 بهمن ماه 1400

راهکارهایی برای کاهش درد پریود

1-یه تکونی به خودت بده

 یوگا،تمرینات کششی، پیاده روی و شنا جریان خون را افزایش می دهد و شدت دل درد را کمتر می کند. نشستن می تواند وضعیت شما را بدتر کند بنابراین ورزش کردن بسیار مهم است. رقص با دوستان یا به تنهایی در خانه، روش خوبی برای بالابردن روحیه و حفظ حرکات است.

2- کیسه آب گرم یادت نره

گذاشتن کیسه آب گرم روی شکم یک مسکن فوری برای وقتی که دل درد بشدت شما را آزار می دهد. در این روش  عضلات شکم  تسکین می یابد و دردهای بدن کمتر شده و دل درد را به حداقل میرسانید.

3- آب بنوش

شاید عجیب به نظر برسد اما شما در دوران قاعدگی نیاز بیشتری به نوشیدن آب دارید. هرچه بیشتر بنوشید، آب موجود در بدن بیشتر و خون از بدن براحتی دفع می شود.  8 تا 10 لیوان آب یا مایعاتی مثل آب میوه یا شیر را در طول روز بنوشید. یک بطری آب به همراه داشته باشید.

4- غذاتو دست کم نگیر

برای کاهش درد قاعدگی از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید و حداقل 5 وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید. وقتی غذای مناسب و کافی را در این دوران مصرف می کنید، همه چیز تغییر خواهد کرد. از مصرف غذاهایی که علایم پریودی را بدتر می کند مثل غذاهای آماده، شکلات و خوراکی های شور اجتناب کنید. بهترین گزینه برای میان وعده، هویج با حمص، سیب با کره بادام زمینی یا اسموتی ها می باشد. به علاوه میوه ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی آب هستند که مصرف آنها می تواند آب بدن را تامین کند و ضمنا نوعی میان وعده محسوب می شوند.

5- نه به کافئین

کافئین می تواند موجب درد و نفخ شکم می شود بنابراین بهتر است برای کاهش درد قاعدگی مصرف این ماده را در رژیم غذاییتان کمتر کنید. کافئین نه تنها در قهوه و چای بلکه در نوشیدنی های گازدار و شکلات نیز وجود دارد. بجای مصرف کافئین از زنجبیل، چای گیاهی و چای سرد گیاهی و یا آب معمولی استفاده کنید. اگر عاشق شکلات هستید و هوس شکلات می کنید، یک تکه کوچک از شکلات تلخ را بجای شکلات های بزرگ و شیرین استفاده کنید. 

6-بگیر بخواب

نوجوانان در دوران قاعدگی به 8 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. بنابراین خواب کافی می تواند حس خوبی را به آنها بدهد.

7- یادداشت کن

وقتی به دوران قاعدگی نزدیک می شوید، خود را برای این دوران آماده کنید. از همین رو تاریخ قاعدگی را در تقویم یادداشت کنید و زمان شروع و اتمام آن را علامت بزنید. میزان و شدت خونریزی، حالاتی که قبل و در طول قاعدگی و یا بعد از آن تجربه کرده اید را یادداشت کنید. بعد از چند ماه می توانید به یک الگو برسید و خود را برای قاعدگی های بعدی آماده کنید.

8-نوار خوب بذار

نواربهداشتی استاندارد و مناسب حس خوب و آرام بخشی را به شما می دهد. در نزدیک قاعدگی از نوارهای کوچک و نازک استفاده کنید اما نوار بهداشتی محافظ خوبی در دوران قاعدگی است که امروزه بگونه ای ساخته شده که امکان فعالیت و ورزش را فراهم می کند. اگر فعال و پرتحرک هستید، از تامپون استفاده کنید. برای حفظ بهداشت دستگاه تناسلی، نوارهای کم جذب استفاده کنید و هر 4 تا 8 ساعت نوار را تعویض کنید. بانوان از نوارهای مختلف استفاده می کنند تا بتوانند به گزینه مناسب دست یابند.